The Linhai 90 PY is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 86.00 ccm (5,22 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 5.09 HP (3.7 kW, 5.50 Nm (0.6 kgf-m or 4.1 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is an essential feature. The Linhai 90 PY comes with a 4.90 litres (1,28 gallons) fuel tank, providing optimal range during your journeys.
Regular maintenance is essential for keeping your Linhai 90 PY performing at its best. Essential service parts comprise clutch plates. By using genuine parts, your 90 PY can keep delivering dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 86.00 ccm (5,22 cubic inches) |
| Power: | 5.09 HP (3.7 kW |
| Torque: | 5.50 Nm (0.6 kgf-m or 4.1 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.90 litres (1,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 61.0 kg (133,83 pounds) |
| Length: | 1540 mm (60,30 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |