The Harley Davidson FXDLI Dyna Low Rider is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the fuel system is a critical aspect. The Harley Davidson FXDLI Dyna Low Rider is equipped with a 17.78 litres (4,68 gallons) fuel tank, giving good performance during your journeys.
Regular maintenance is key to maintain your Harley Davidson FXDLI Dyna Low Rider running smoothly. Frequently replaced components consist of drive chains. With regular servicing, your FXDLI Dyna Low Rider will keep providing strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FXDLI Dyna Low Rider Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 160/70 - B17 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 115.26 Nm (11,74 kgf-m or 84,58 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.78 litres (4,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 290.8 kg (637,80 pounds) |
| Length: | 2365 mm (92,63 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |