The Ducati Multistada 620 Dark is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 618.00 ccm (37,52 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 62.22 HP (45,17 kW)) @ 9500 RPM, 5.70 Nm (0,60 kgf-m or 4,18 ft.lbs) @ 6750 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is an important consideration. The Ducati Multistada 620 Dark is equipped with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and is controlled by a Desmodromic valve control fuel management system, providing excellent mileage for your rides.
Regular maintenance is necessary to maintain your Ducati Multistada 620 Dark performing at its best. Regular replacement items include oil filters. Using quality components, your Multistada 620 Dark can maintain excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Ducati Multistada 620 Dark Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 618.00 ccm (37,52 cubic inches) |
| Power: | 62.22 HP (45,17 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 5.70 Nm (0,60 kgf-m or 4,18 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 183.0 kg (401,38 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |