The Veli VL110GY XR is a 4 stroke, Motocross bike with a Liquid cooled 110.00 ccm (6,68 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 6.97 HP (5,07 kW)) @ 7500 RPM, 7.70 Nm (0,80 kgf-m or 5,67 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 75.0 km/h (46,37 mph)
Scheduled maintenance is important for keeping your Veli VL110GY XR in peak form. Regular replacement items involve air filters. With regular servicing, your VL110GY XR will continue to deliver excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 110.00 ccm (6,68 cubic inches) |
| Power: | 6.97 HP (5,07 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 7.70 Nm (0,80 kgf-m or 5,67 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 75.0 km/h (46,37 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Motocross |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1600 mm (62,69 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |