The Enfield Bullet Electra is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 346.00 ccm (21,00 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 18.00 HP (13,03 kW)) @ 5000 RPM, 4.42 Nm (0,50 kgf-m or 3,28 ft.lbs) @ 3000 RPM and a top speed of 100.0 km/h (61,79 mph)
When riding, the fuel capacity is a key factor. The Enfield Bullet Electra features a fuel tank and is controlled by a OHV fuel delivery system, providing excellent mileage during your journeys.
Proper upkeep is necessary for keeping your Enfield Bullet Electra operating reliably. Essential service parts include spark plugs. With the right parts, your Bullet Electra can keep delivering reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Enfield Bullet Electra Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.25 - 19 and the Rear Tyre size is 3.25 - 19 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 346.00 ccm (21,00 cubic inches) |
| Power: | 18.00 HP (13,03 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 4.42 Nm (0,50 kgf-m or 3,28 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 100.0 km/h (61,79 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |