The Keeway Supershadow 250 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 248.00 ccm (15,05 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 17.70 HP (12,84 kW)) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a critical feature. The Keeway Supershadow 250 includes a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank, giving efficient performance on the road.
Routine service is crucial for maintaining your Keeway Supershadow 250 in top condition. Common service items include brake pads. By using genuine parts, your Supershadow 250 can keep delivering dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are searching for Keeway Supershadow 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 18 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15,05 cubic inches) |
| Power: | 17.70 HP (12,84 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 140.0 kg (307,06 pounds) |
| Length: | 2225 mm (87,16 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |