The Ural Solo is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 649.00 ccm (39,40 cubic inches) Two cylinder boxer, 2 Valve type of engine.
This engine has 23.50 HP (17,11 kW)) @ 5800 RPM, 40.20 Nm (4,08 kgf-m or 29,55 ft.lbs) @ 5100 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is necessary for keeping your Ural Solo running smoothly. Common service items involve clutch plates. With regular servicing, your Solo will continue to deliver excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39,40 cubic inches) |
| Power: | 23.50 HP (17,11 kW)) @ 5800 RPM |
| Torque: | 40.20 Nm (4,08 kgf-m or 29,55 ft.lbs) @ 5100 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 182.0 kg (399,19 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Expanding brake |
| Rear Brakes: | Expanding brake |