The Bimota DB7 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1098.00 ccm (66,67 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 95.00 HP (68,95 kW)) @ 7000 RPM, 102.97 Nm (10,45 kgf-m or 75,62 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is a key factor. The Bimota DB7 is equipped with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and features a Desmodromic valve control fuel injection system, offering good range for your rides.
Proper upkeep is necessary to maintain your Bimota DB7 in top condition. Common service items consist of spark plugs. With the right parts, your DB7 can keep delivering excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Bimota DB7 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1098.00 ccm (66,67 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (68,95 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 102.97 Nm (10,45 kgf-m or 75,62 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 12.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 170.0 kg (372,93 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Floating discs Brembo, Radial Caliper Brembo 4-Pistons, 4-Pads |
| Rear Brakes: | Single disc. Bimoto 2-pistons, 2-pads Brembo callipers |