The MZ Mosquito 125RX is a 4 stroke, Scooter bike with a 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 7.37 HP (5,37 kW)) @ 7500 RPM, 8.50 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an important feature. The MZ Mosquito 125RX comes with a 6.80 litres (1,79 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel delivery system, providing reliable performance on the road.
Regular maintenance is essential to keep your MZ Mosquito 125RX running smoothly. Regular replacement items involve air filters. By using genuine parts, your Mosquito 125RX will keep providing strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for MZ Mosquito 125RX Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 7.37 HP (5,37 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 8.50 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.80 litres (1,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 103.0 kg (225,96 pounds) |
| Length: | 1800 mm (70,55 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |