The Triumph Street Triple 675 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 675.00 ccm (40,98 cubic inches) In-line three type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 107.00 HP (77,71 kW)) @ 11700 RPM, 51.00 Nm (5,17 kgf-m or 37,41 ft.lbs) @ 9100 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is a critical factor. The Triumph Street Triple 675 is equipped with a 17.41 litres (4,58 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel management system, providing consistent range for your rides.
Routine service is key for ensuring your Triumph Street Triple 675 in top condition. Regular replacement items comprise brake pads. With regular servicing, your Street Triple 675 will sustain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Triumph Street Triple 675 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 675.00 ccm (40,98 cubic inches) |
| Power: | 107.00 HP (77,71 kW)) @ 11700 RPM |
| Torque: | 51.00 Nm (5,17 kgf-m or 37,41 ft.lbs) @ 9100 RPM |
| Compression: | 12.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.41 litres (4,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 166.5 kg (365,17 pounds) |
| Length: | 2029 mm (79,50 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |