The Vespa LX150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 151.00 ccm (9,16 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine.
This engine has 8.50 HP (6,17 kW)) @ 7750 RPM, 11.60 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 98.0 km/h (60,60 mph)
For longer journeys, the gas tank is a key consideration. The Vespa LX150 includes a 8.60 litres (2,26 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel delivery system, ensuring excellent fuel economy on the road.
Regular maintenance is crucial for keeping your Vespa LX150 in peak form. Frequently replaced components comprise clutch plates. By using genuine parts, your LX150 will sustain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Vespa LX150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 11 and the Rear Tyre size is 120/70 - 10 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 151.00 ccm (9,16 cubic inches) |
| Power: | 8.50 HP (6,17 kW)) @ 7750 RPM |
| Torque: | 11.60 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 98.0 km/h (60,60 mph) |
| Fuel Capacity: | 8.60 litres (2,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 96.0 kg (210,54 pounds) |
| Length: | 1755 mm (68,75 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |