The Malaguti Password CK 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 21.18 HP (15,42 kW)) @ 7500 RPM, 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 600 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is a key feature. The Malaguti Password CK 250 is equipped with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank, offering good range during your journeys.
Regular maintenance is crucial for ensuring your Malaguti Password CK 250 in top condition. Common service items involve oil filters. Through proper maintenance, your Password CK 250 can keep delivering great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Malaguti Password CK 250 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 16 and the Rear Tyre size is 140/60 - 16 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 21.18 HP (15,42 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 600 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 156.0 kg (342,18 pounds) |
| Length: | 2170 mm (84,97 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |