The Keeway ATV 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.26 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.44 HP (2,49 kW)) @ 6000 RPM and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
For longer journeys, the tank size is a critical consideration. The Keeway ATV 50 includes a 4.50 litres (1,18 gallons) fuel tank, providing optimal range for your adventures.
Proper upkeep is essential to maintain your Keeway ATV 50 in top condition. Frequently replaced components include drive chains. By using genuine parts, your ATV 50 will keep providing dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.26 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 3.44 HP (2,49 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 6.9:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | 4.50 litres (1,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 115.0 kg (252,23 pounds) |
| Length: | 1380 mm (54,03 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Single disc |