The TVS Star City 110 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 99.70 ccm (6,05 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 5.50 HP (3,98 kW)) @ 7500 RPM, 7.50 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is a key feature. The TVS Star City 110 is fitted with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and features a OHC fuel control system, providing optimal efficiency for your adventures.
Routine service is key for keeping your TVS Star City 110 operating reliably. Regular replacement items comprise fuel filters. Using quality components, your Star City 110 can maintain excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for TVS Star City 110 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 3.00 - 18 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 99.70 ccm (6,05 cubic inches) |
| Power: | 5.50 HP (3,98 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 7.50 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 104.0 kg (228,15 pounds) |
| Length: | 2025 mm (79,30 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |