The Qlink Achilles 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 147.00 ccm (8,93 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 9.40 HP (6.9 kW, 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an essential feature. The Qlink Achilles 150 is fitted with a 6.51 litres (1,71 gallons) fuel tank, delivering good performance for your adventures.
Proper upkeep is necessary for maintaining your Qlink Achilles 150 in peak form. Common service items consist of fuel filters. Using quality components, your Achilles 150 can maintain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Qlink Achilles 150 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 147.00 ccm (8,93 cubic inches) |
| Power: | 9.40 HP (6.9 kW |
| Torque: | 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.51 litres (1,71 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 110.9 kg (243,28 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |