The Suzuki GSX 600 FS is a 4 stroke, Sport Touring bike with a 600.00 ccm (36,43 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine.
This engine has 86.00 HP (62,49 kW)) @ 1100 RPM, 57.90 Nm (5,87 kgf-m or 42,49 ft.lbs) @ 9600 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is important for ensuring your Suzuki GSX 600 FS in peak form. Frequently replaced components include clutch plates. By using genuine parts, your GSX 600 FS can keep delivering excellent performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36,43 cubic inches) |
| Power: | 86.00 HP (62,49 kW)) @ 1100 RPM |
| Torque: | 57.90 Nm (5,87 kgf-m or 42,49 ft.lbs) @ 9600 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 198.0 kg (434,32 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |