The Sachs Roadster 125 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 13.40 HP (9,75 kW)) @ 9500 RPM, 9.90 Nm (1,00 kgf-m or 7,26 ft.lbs) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is a key feature. The Sachs Roadster 125 comes with a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank, providing good performance on the road.
Scheduled maintenance is essential to maintain your Sachs Roadster 125 in peak form. Frequently replaced components involve spark plugs. Through proper maintenance, your Roadster 125 can maintain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 13.40 HP (9,75 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 9.90 Nm (1,00 kgf-m or 7,26 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 133.0 kg (291,73 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |