The Italjet Torpedo 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.04 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.12 HP (7.4 kW, 5.00 Nm (0.5 kgf-m or 3.7 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is a key feature. The Italjet Torpedo 125 features a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank, providing consistent fuel economy for your adventures.
Scheduled maintenance is essential for keeping your Italjet Torpedo 125 operating reliably. Essential service parts comprise clutch plates. Through proper maintenance, your Torpedo 125 will sustain excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Italjet Torpedo 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/80 - 16 and the Rear Tyre size is 110/80 - 14 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.04 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 10.12 HP (7.4 kW |
| Torque: | 5.00 Nm (0.5 kgf-m or 3.7 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 105.0 kg (230,34 pounds) |
| Length: | 1850 mm (72,44 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |