The Suzuki VS 600 GLF Intruder is a 4 stroke, Custom bike with a 598.00 ccm (36,31 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 41.10 HP (29,85 kW)) @ 7400 RPM, 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is key for keeping your Suzuki VS 600 GLF Intruder in top condition. Common service items involve fuel filters. Using quality components, your VS 600 GLF Intruder will keep providing reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 598.00 ccm (36,31 cubic inches) |
| Power: | 41.10 HP (29,85 kW)) @ 7400 RPM |
| Torque: | 60.00 Nm (6,07 kgf-m or 44,08 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 200.0 kg (438,70 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |