The PGO HOT 100 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 106.20 ccm (6,45 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 7.80 HP (5,67 kW)) @ 6750 RPM, 8.43 Nm (0,90 kgf-m or 6,17 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is an essential aspect. The PGO HOT 100 comes with a 5.10 litres (1,34 gallons) fuel tank, providing reliable performance for your adventures.
Preventative care is essential to maintain your PGO HOT 100 in peak form. Common service items include brake pads. By using genuine parts, your HOT 100 will keep providing dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are searching for PGO HOT 100 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/90 - 10 and the Rear Tyre size is 130/90 - 10 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 106.20 ccm (6,45 cubic inches) |
| Power: | 7.80 HP (5,67 kW)) @ 6750 RPM |
| Torque: | 8.43 Nm (0,90 kgf-m or 6,17 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 6.6:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.10 litres (1,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 88.0 kg (193,03 pounds) |
| Length: | 1785 mm (69,95 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Hydraulic Disk |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |