The TGB Laser R5 49 is a 4 stroke, Scooter bike with a 49.30 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 4.90 HP (3,58 kW)) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is necessary for keeping your TGB Laser R5 49 in top condition. Regular replacement items involve batteries. With regular servicing, your Laser R5 49 can keep delivering excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for TGB Laser R5 49 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.30 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 4.90 HP (3,58 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 122.0 kg (267,56 pounds) |
| Length: | 1829 mm (71,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Hydraulic |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |