The Yamaha TZR50 is a 2 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 49.70 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.68 HP (1,99 kW)) @ 6250 RPM, 2.87 Nm (0,30 kgf-m or 2,09 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an important feature. The Yamaha TZR50 includes a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, ensuring good range for your rides.
Regular maintenance is key for maintaining your Yamaha TZR50 operating reliably. Frequently replaced components consist of sprockets. Using quality components, your TZR50 can keep delivering excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Yamaha TZR50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 2.68 HP (1,99 kW)) @ 6250 RPM |
| Torque: | 2.87 Nm (0,30 kgf-m or 2,09 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2002 mm (78,41 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |