The Harley Davidson FLHP Road King Fire Rescue is a 4 stroke, Touring bike with a Air cooled 1687.97 ccm (102,49 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For daily commuting, the tank size is a critical consideration. The Harley Davidson FLHP Road King Fire Rescue comes with a 22.71 litres (5,97 gallons) fuel tank, providing good range for your rides.
Proper upkeep is essential for keeping your Harley Davidson FLHP Road King Fire Rescue in top condition. Regular replacement items consist of sprockets. Through proper maintenance, your FLHP Road King Fire Rescue will continue to deliver great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FLHP Road King Fire Rescue Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is MT90 - B16 and the Rear Tyre size is MT90 - B16 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1687.97 ccm (102,49 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 138.31 Nm (14,03 kgf-m or 101,49 ft.lbs) @ 2500 RPM |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.71 litres (5,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 335.2 kg (735,31 pounds) |
| Length: | 2380 mm (93,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |