The Keeway Outlook 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.39 HP (8,26 kW)) @ 8000 RPM, 11,090 Nm (1,09 kgf-m or 8,16 ft.lbs) @ 6750 RPM and a top speed of 100.0 km/h (61,79 mph)
For daily commuting, the fuel capacity is an important feature. The Keeway Outlook 150 is equipped with a 7.40 litres (1,95 gallons) fuel tank, ensuring efficient fuel economy during your journeys.
Proper upkeep is vital for keeping your Keeway Outlook 150 in peak form. Regular replacement items include fuel filters. With the right parts, your Outlook 150 will keep providing great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Keeway Outlook 150 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 16 and the Rear Tyre size is 120/80 - 16 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 11.39 HP (8,26 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 11,090 Nm (1,09 kgf-m or 8,16 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 100.0 km/h (61,79 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.40 litres (1,95 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 130.0 kg (285,17 pounds) |
| Length: | 2040 mm (79,90 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |