The Qlink Commuter 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 244.00 ccm (14,82 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 18.00 HP (13.1 kW, 17.60 Nm (1,79 kgf-m or 12,94 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is an important feature. The Qlink Commuter 250 is fitted with a 12.11 litres (3,18 gallons) fuel tank, giving good range for your adventures.
Proper upkeep is vital to maintain your Qlink Commuter 250 performing at its best. Frequently replaced components include brake pads. Using quality components, your Commuter 250 can keep delivering great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Qlink Commuter 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/90 - 15 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14,82 cubic inches) |
| Power: | 18.00 HP (13.1 kW |
| Torque: | 17.60 Nm (1,79 kgf-m or 12,94 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.11 litres (3,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 169.2 kg (371,14 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |