The Motorhispania Duna 125 Supermotard is a 4 stroke, Super Motard bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 12.00 HP (8,76 kW)) @ 8600 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a critical aspect. The Motorhispania Duna 125 Supermotard features a 7.80 litres (2,05 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel delivery system, ensuring efficient range for your adventures.
Scheduled maintenance is important to maintain your Motorhispania Duna 125 Supermotard in peak form. Regular replacement items comprise clutch plates. With the right parts, your Duna 125 Supermotard will continue to deliver strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Motorhispania Duna 125 Supermotard Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 12.00 HP (8,76 kW)) @ 8600 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.80 litres (2,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 105.0 kg (230,34 pounds) |
| Length: | 1980 mm (77,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Galfer Wave |
| Rear Brakes: | Single disc. Galfer Wave |