The Enfield 500 Bullet Army is a 4 stroke, Classic bike with a 499.00 ccm (30,30 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 22.00 HP (16.1 kW, 35.30 Nm (3.6 kgf-m or 26.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is a critical feature. The Enfield 500 Bullet Army is fitted with a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank, giving consistent range for your rides.
Routine service is important for ensuring your Enfield 500 Bullet Army running smoothly. Popular maintenance parts include air filters. With the right parts, your 500 Bullet Army will keep providing reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 499.00 ccm (30,30 cubic inches) |
| Power: | 22.00 HP (16.1 kW |
| Torque: | 35.30 Nm (3.6 kgf-m or 26.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 168.0 kg (368,55 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |