The BMW R 1200 ST is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Oil and air cooled 1170.00 ccm (71,03 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 108.62 HP (78,90 kW)) @ 7500 RPM, 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a key feature. The BMW R 1200 ST is equipped with a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel management system, delivering efficient fuel economy on the road.
Routine service is key for maintaining your BMW R 1200 ST in peak form. Frequently replaced components involve spark plugs. With regular servicing, your R 1200 ST will keep providing dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for BMW R 1200 ST Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71,03 cubic inches) |
| Power: | 108.62 HP (78,90 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 205.0 kg (449,64 pounds) |
| Length: | 2165 mm (84,77 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Double disc |