The Ural Wolf is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 745.00 ccm (45,23 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 40.00 HP (29,05 kW)) @ 5600 RPM, 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a critical factor. The Ural Wolf is equipped with a fuel tank and employs a OHV fuel delivery system, giving excellent performance for your rides.
Routine service is necessary to keep your Ural Wolf operating reliably. Regular replacement items include spark plugs. By using genuine parts, your Wolf can maintain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45,23 cubic inches) |
| Power: | 40.00 HP (29,05 kW)) @ 5600 RPM |
| Torque: | 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 250.0 kg (548,44 pounds) |
| Length: | 2530 mm (99,10 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |