The TGB 101R is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.30 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 4.90 HP (3,58 kW)) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is a critical feature. The TGB 101R features a 5.10 litres (1,34 gallons) fuel tank, delivering consistent fuel economy for your rides.
Routine service is necessary to maintain your TGB 101R performing at its best. Common service items consist of air filters. With the right parts, your 101R can maintain dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for TGB 101R Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.30 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 4.90 HP (3,58 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 7.8:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.10 litres (1,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 81.0 kg (177,71 pounds) |
| Length: | 1695 mm (66,37 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |