The PGO BuBu 100 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 101.00 ccm (6,13 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 7.64 HP (5,57 kW)) @ 8000 RPM, 7.00 Nm (0,70 kgf-m or 5,17 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is an important feature. The PGO BuBu 100 includes a 6.70 litres (1,76 gallons) fuel tank, providing reliable range for your adventures.
Proper upkeep is essential for maintaining your PGO BuBu 100 in peak form. Common service items consist of spark plugs. With regular servicing, your BuBu 100 can maintain excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 101.00 ccm (6,13 cubic inches) |
| Power: | 7.64 HP (5,57 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 7.00 Nm (0,70 kgf-m or 5,17 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.70 litres (1,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 100.0 kg (219,40 pounds) |
| Length: | 1710 mm (66,96 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |