The Kawasaki KX450F is a 4 stroke, Motocross bike with a Air cooled 449.00 ccm (27,26 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
When riding, the fuel capacity is a critical aspect. The Kawasaki KX450F comes with a 7.19 litres (1,89 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, providing consistent mileage on the road.
Preventative care is vital to keep your Kawasaki KX450F in peak form. Common service items comprise spark plugs. With regular servicing, your KX450F can maintain excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Kawasaki KX450F Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/70 - 21 and the Rear Tyre size is 120/80 - 19 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 449.00 ccm (27,26 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 40.00 Nm (4,08 kgf-m or 29,35 ft.lbs) @ 11500 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.19 litres (1,89 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Motocross |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 99.8 kg (218,90 pounds) |
| Length: | 2184 mm (85,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |