The Aprilia SL 1000 Falco is a 4 stroke, Allround bike with a Liquid cooled 997.62 ccm (60,57 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 118.00 HP (85,67 kW)) @ 9250 RPM, 95.60 Nm (9,65 kgf-m or 70,15 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a critical aspect. The Aprilia SL 1000 Falco includes a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank, providing optimal mileage during your journeys.
Routine service is essential for keeping your Aprilia SL 1000 Falco performing at its best. Essential service parts consist of fuel filters. By using genuine parts, your SL 1000 Falco will keep providing dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are searching for Aprilia SL 1000 Falco Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 997.62 ccm (60,57 cubic inches) |
| Power: | 118.00 HP (85,67 kW)) @ 9250 RPM |
| Torque: | 95.60 Nm (9,65 kgf-m or 70,15 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 10.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 190.0 kg (416,81 pounds) |
| Length: | 2055 mm (80,50 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |