The MZ Mastiff is a 4 stroke, Super Motard bike with a 660.00 ccm (40,07 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 49.61 HP (36,02 kW)) @ 6500 RPM, 57.00 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 5250 RPM and a top speed of 265.5 km/h (164,18 mph)
For daily commuting, the tank size is an important consideration. The MZ Mastiff comes with a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank, offering excellent mileage on the road.
Proper upkeep is important for maintaining your MZ Mastiff operating reliably. Frequently replaced components comprise oil filters. By using genuine parts, your Mastiff will keep providing great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for MZ Mastiff Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ;17 and the Rear Tyre size is 150/60 - 17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40,07 cubic inches) |
| Power: | 49.61 HP (36,02 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 57.00 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 265.5 km/h (164,18 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 175.0 kg (383,87 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |