The Linhai Monkey Bike 50 GY is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 48.00 ccm (2,92 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 3.48 HP (2,49 kW)) @ 6500 RPM, 4.00 Nm (0,40 kgf-m or 2,99 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is necessary for maintaining your Linhai Monkey Bike 50 GY performing at its best. Frequently replaced components include sprockets. With regular servicing, your Monkey Bike 50 GY will sustain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 48.00 ccm (2,92 cubic inches) |
| Power: | 3.48 HP (2,49 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 4.00 Nm (0,40 kgf-m or 2,99 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 40.0 kg (87,76 pounds) |
| Length: | 1540 mm (60,30 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |