The Titan Roadrunner is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1537.00 ccm (93,32 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 94.00 HP (68,26 kW)) @ 5250 RPM, 110.00 Nm (11,14 kgf-m or 80,69 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is essential for ensuring your Titan Roadrunner running smoothly. Essential service parts include fuel filters. With the right parts, your Roadrunner can keep delivering reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1537.00 ccm (93,32 cubic inches) |
| Power: | 94.00 HP (68,26 kW)) @ 5250 RPM |
| Torque: | 110.00 Nm (11,14 kgf-m or 80,69 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 270.0 kg (592,22 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |