The Jawa 125 Dandy is a 4 stroke, Enduro bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 12.60 HP (9,15 kW)) @ 8200 RPM, 9.20 Nm (0,90 kgf-m or 6,77 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 108.0 km/h (66,76 mph)
During extended trips, the gas tank is a key feature. The Jawa 125 Dandy comes with a 6.50 litres (1,71 gallons) fuel tank, giving efficient mileage for your adventures.
Preventative care is necessary to keep your Jawa 125 Dandy in top condition. Common service items consist of sprockets. Using quality components, your 125 Dandy will continue to deliver great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Jawa 125 Dandy Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 17 and the Rear Tyre size is 3.00 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 12.60 HP (9,15 kW)) @ 8200 RPM |
| Torque: | 9.20 Nm (0,90 kgf-m or 6,77 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 108.0 km/h (66,76 mph) |
| Fuel Capacity: | 6.50 litres (1,71 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 103.0 kg (225,96 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |