The Skyteam Girino 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 50.00 ccm (3,03 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 4.02 HP (2.9 kW and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
When out on the road, the gas tank is an important factor. The Skyteam Girino 50 is equipped with a 5.00 litres (1,31 gallons) fuel tank, offering optimal fuel economy during your journeys.
Routine service is key to maintain your Skyteam Girino 50 running smoothly. Regular replacement items consist of drive chains. By using genuine parts, your Girino 50 can maintain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3,03 cubic inches) |
| Power: | 4.02 HP (2.9 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.00 litres (1,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 97.0 kg (212,73 pounds) |
| Length: | 1983 mm (77,71 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |