The Yamaha AeroxR is a 2 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 49.20 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 2.68 HP (1,99 kW)) @ 6500 RPM, 3.70 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 4500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a critical factor. The Yamaha AeroxR includes a 7.00 litres (1,84 gallons) fuel tank, ensuring good range on the road.
Scheduled maintenance is key for ensuring your Yamaha AeroxR operating reliably. Common service items include brake pads. With regular servicing, your AeroxR can keep delivering strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Yamaha AeroxR Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 140/60 - 13 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 2.68 HP (1,99 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 3.70 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | 7.4:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.00 litres (1,84 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1743 mm (68,26 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |