The KTM 1190 RC8 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1148.00 ccm (69,70 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine.
This engine has 151.53 HP (110,05 kW)) @ 10000 RPM, 120.00 Nm (12,14 kgf-m or 88,06 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is a critical factor. The KTM 1190 RC8 is fitted with a 16.50 litres (4,34 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel management system, offering consistent performance for your adventures.
Regular maintenance is key for keeping your KTM 1190 RC8 running smoothly. Frequently replaced components comprise brake pads. Through proper maintenance, your 1190 RC8 will keep providing dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are searching for KTM 1190 RC8 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 190/55 - 17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 1148.00 ccm (69,70 cubic inches) |
| Power: | 151.53 HP (110,05 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 120.00 Nm (12,14 kgf-m or 88,06 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 12.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.50 litres (4,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 188.0 kg (412,43 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |