The Suzuki VL 1500 LC Intruder is a 4 stroke, Custom bike with a 1462.00 ccm (88,76 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 67.00 HP (48,66 kW)) @ 4800 RPM, 114.00 Nm (11,54 kgf-m or 83,68 ft.lbs) @ 2300 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an essential consideration. The Suzuki VL 1500 LC Intruder is equipped with a 15.50 litres (4,08 gallons) fuel tank, ensuring good efficiency during your journeys.
Regular maintenance is key to maintain your Suzuki VL 1500 LC Intruder running smoothly. Essential service parts involve fuel filters. With the right parts, your VL 1500 LC Intruder can keep delivering strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1462.00 ccm (88,76 cubic inches) |
| Power: | 67.00 HP (48,66 kW)) @ 4800 RPM |
| Torque: | 114.00 Nm (11,54 kgf-m or 83,68 ft.lbs) @ 2300 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.50 litres (4,08 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 296.0 kg (649,34 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | Single disc |