The MuZ Skorpion Traveller 660 is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 660.00 ccm (40,07 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6250 RPM, 56.00 Nm (5.7 kgf-m or 41.3 ft.lbs and a top speed of 175.0 km/h (108,16 mph)
For weekend adventures, the fuel system is a key feature. The MuZ Skorpion Traveller 660 is equipped with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, delivering excellent performance for your rides.
Proper upkeep is crucial to maintain your MuZ Skorpion Traveller 660 running smoothly. Popular maintenance parts consist of air filters. Using quality components, your Skorpion Traveller 660 will keep providing excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40,07 cubic inches) |
| Power: | 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6250 RPM |
| Torque: | 56.00 Nm (5.7 kgf-m or 41.3 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 175.0 km/h (108,16 mph) |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 186.0 kg (408,05 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | Single disc |