The Suzuki DR 125 SE is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 12.00 HP (8,76 kW)) @ 9800 RPM, 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 8600 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is key for maintaining your Suzuki DR 125 SE running smoothly. Common service items include air filters. With regular servicing, your DR 125 SE can keep delivering reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 12.00 HP (8,76 kW)) @ 9800 RPM |
| Torque: | 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 8600 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 101.0 kg (221,59 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |