The Suzuki GSX 1400 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 1157.00 ccm (70,25 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 104.59 HP (75,92 kW)) @ 6800 RPM, 124.00 Nm (12,54 kgf-m or 91,04 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an essential feature. The Suzuki GSX 1400 includes a 22.00 litres (5,78 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel delivery system, giving optimal performance during your journeys.
Routine service is crucial to keep your Suzuki GSX 1400 operating reliably. Frequently replaced components include drive chains. Using quality components, your GSX 1400 can keep delivering dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1157.00 ccm (70,25 cubic inches) |
| Power: | 104.59 HP (75,92 kW)) @ 6800 RPM |
| Torque: | 124.00 Nm (12,54 kgf-m or 91,04 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.00 litres (5,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 226.0 kg (495,71 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |