The Aprilia Caponord ETV 1000 is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 997.62 ccm (60,57 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 98.00 HP (71,14 kW)) @ 8250 RPM, 97.00 Nm (9,85 kgf-m or 71,14 ft.lbs) @ 6250 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is a critical consideration. The Aprilia Caponord ETV 1000 includes a 25.00 litres (6,58 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, delivering reliable fuel economy for your rides.
Regular maintenance is key for ensuring your Aprilia Caponord ETV 1000 running smoothly. Common service items comprise batteries. Through proper maintenance, your Caponord ETV 1000 can maintain strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Aprilia Caponord ETV 1000 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/80 - VR19 and the Rear Tyre size is 150/70 - VR17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 997.62 ccm (60,57 cubic inches) |
| Power: | 98.00 HP (71,14 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 97.00 Nm (9,85 kgf-m or 71,14 ft.lbs) @ 6250 RPM |
| Compression: | 10.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 25.00 litres (6,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2290 mm (89,75 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |