The Suzuki Volty 250 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 20.00 HP (14,53 kW)) @ 7500 RPM, 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a key factor. The Suzuki Volty 250 features a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel control system, delivering optimal fuel economy during your journeys.
Regular maintenance is important for maintaining your Suzuki Volty 250 in top condition. Regular replacement items include brake pads. With the right parts, your Volty 250 can keep delivering dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 20.00 HP (14,53 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | 2005 mm (78,51 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |