The Giantco Sprint Sport 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.60 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 2.95 HP (2,19 kW)) @ 7500 RPM, 2.50 Nm (0,30 kgf-m or 1,79 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a critical feature. The Giantco Sprint Sport 50 comes with a 5.80 litres (1,52 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel control system, ensuring good mileage for your rides.
Preventative care is crucial to keep your Giantco Sprint Sport 50 in peak form. Essential service parts include spark plugs. Using quality components, your Sprint Sport 50 can keep delivering strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Giantco Sprint Sport 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/60 - 12 and the Rear Tyre size is 100/60 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.60 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 2.95 HP (2,19 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 2.50 Nm (0,30 kgf-m or 1,79 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.80 litres (1,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 82.0 kg (179,90 pounds) |
| Length: | 1710 mm (66,96 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |