The Triumph Thruxton 900 is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 865.00 ccm (52,52 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 69.00 HP (50,15 kW)) @ 7250 RPM, 72.00 Nm (7,26 kgf-m or 52,83 ft.lbs) @ 5750 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is a key aspect. The Triumph Thruxton 900 comes with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel control system, delivering optimal performance for your adventures.
Regular maintenance is key for maintaining your Triumph Thruxton 900 in top condition. Essential service parts include brake pads. With regular servicing, your Thruxton 900 can maintain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Triumph Thruxton 900 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - R 17 and the Rear Tyre size is 130/80 - R 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 865.00 ccm (52,52 cubic inches) |
| Power: | 69.00 HP (50,15 kW)) @ 7250 RPM |
| Torque: | 72.00 Nm (7,26 kgf-m or 52,83 ft.lbs) @ 5750 RPM |
| Compression: | 10.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 205.0 kg (449,64 pounds) |
| Length: | 2212 mm (86,66 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |