The Kymco 125 Pulsar CK is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.72 HP (7,76 kW)) @ 8500 RPM, 9.50 Nm (1,00 kgf-m or 6,97 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an important aspect. The Kymco 125 Pulsar CK comes with a fuel tank and uses a OHV fuel control system, offering reliable mileage on the road.
Routine service is vital to keep your Kymco 125 Pulsar CK running smoothly. Common service items involve spark plugs. By using genuine parts, your 125 Pulsar CK will sustain dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Kymco 125 Pulsar CK Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 3.00 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 10.72 HP (7,76 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 9.50 Nm (1,00 kgf-m or 6,97 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 131.0 kg (287,36 pounds) |
| Length: | 1958 mm (76,71 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |