The Ducati Superbike 848 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 849.40 ccm (51,57 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 134.00 HP (97,31 kW)) @ 10000 RPM, 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 8250 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is an important consideration. The Ducati Superbike 848 is fitted with a 15.50 litres (4,08 gallons) fuel tank and is controlled by a Desmodromic valve control fuel injection system, providing reliable fuel economy for your adventures.
Scheduled maintenance is crucial to maintain your Ducati Superbike 848 in peak form. Regular replacement items include spark plugs. By using genuine parts, your Superbike 848 will sustain great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Ducati Superbike 848 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 849.40 ccm (51,57 cubic inches) |
| Power: | 134.00 HP (97,31 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 8250 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.50 litres (4,08 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 168.0 kg (368,55 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |